تاثیر موسیقی بر روی مغز کودک شما

- Advertisement -

چگونه موسیقی بر روی مغز کودک شما تأثیر می گذارد: “

در این مقاله تیم کلاس طلایی والدین به آخرین تحقیقات در مورد موسیقی و تاثیر آن بر روی مغز کودک شما می پردازد آیا می دانید لالایی، کودک شما را آرامتر می کند زیرا باعث کند شدن ضربان قلب او می شود؟

موسیقی مهمترین چیز در زندگی ما است. آیا کودک شما موسیقی کافی دریافت می کند؟

تحقیقات دکتر ابراهیم بالتاگی در مورد تأثیر موسیقی بر مغز کودکان نشان دهنده ی یافته های جدیدی در این باره است.

موسیقی چه تاثیری بر نوزادان داخل رحم دارد؟ ثابت شده است که موسیقی قبل از تولد در رشد مغز نقش دارد.

گوش دادن به موسیقی در دوران بارداری علاوه بر تأثیر تسکین دهنده و نشاط آور بر روی خانم باردار ، تأثیر مثبتی بر نوزاد متولد شده نیز خواهد داشت.

در حدود هفته 16-18 (۴-۵ ماهگی)بارداری ، کودک کوچک در رحم مادر اولین صدای خود را می شنود.

در 24 هفتگی(۶ ماهگی) ، گوشهای کوچک به سرعت رشد می کنند و تحقیقات نشان داده است که نوزادان در پاسخ به صدا و سر و صدا در چند ماه آخر بارداری ، سر خود را برمی گردانند ، نوزاد متولد نشده می تواند صدای مادر ، زبان مادری ، الگوهای کلمات و قافیه ها را درک کند.

بنابر این این سوال مطرح می شود که

مادر باردار چه موسیقی را باید گوش دهد؟ در سه ماهه سوم ، کودک قطعاً قادر به شنیدن موسیقی شما خواهد بود. موسیقی کلاسیک ، صداهای ملایم مانند لالایی ، ملودی های زیبایی که خوشحالی را القا می کنند همه برای آرامش بخشیدن طراحی شده اند.

چگونه موسیقی می تواند به رشد مغز کودک خردسال کمک کند؟ موسیقی همه زمینه های رشد و مهارت کودک را برای آمادگی در مدرسه ، به ویژه در زمینه های کسب زبان و مهارت خواندن ، روشن می کند.

یادگیری نواختن یک ساز موسیقی می تواند یادگیری ریاضی را بهبود بخشد ، و حتی نمرات مدرسه را افزایش می دهد.

تاثیر موسیقی بر روی مغز کودک شما
تاثیر موسیقی بر روی مغز کودک شما

چگونه می توانید با استفاده از موسیقی کودک خود را آرام کنید تا به خواب او کمک کند؟ موسیقی احساسات را القا می کند ، بنابراین موسیقی می تواند یک توصیه خوب برای آرامش بخشیدن به کودک باشد. و این یک مورد خوب برای برنامه خواب کودک است.

موسیقی باید ملایم و آرامش بخش باشد تا فضایی آرام برای پرورش الگوهای خواب کودکان ایجاد شود.

یک آهنگ یا موسیقی یا آهنگ آشنا مانند جلسه موسیقی درمانی است. موسیقی آرام و نرم و تکراری در واقع ضربان قلب را کند می کند و باعث می شود تنفس آرام و عمیق تری داشته باشید.

هنگام آواز خواندن ، قدرت مادر ، پدر یا هر مراقب فرزندتان را دست کم نگیرید. صدای او آشنا است و ریتم آن آرام است.

لالایی ها از کجا آمده اند؟ تصور می شود کلمه “لالایی” از اصطلاحاتی است که توسط مادران یا پرستاران برای آرام کردن کودکان تولید شده است.

استفاده از انواع لالایی ها همانند کشور ایران در کشورهای اروپایی نیز رواج دارد مثلا لالایی”خداحافظ”یا آواز “شب بخیر” صدای آرامی برای خواباندن کودک است. یک لالایی یا اصطلاحاً آواز گهواره داستانی دارد تا نوزادان و کودکان کوچک را به خواب برساند.

لالایی ها در هر فرهنگی یافت می شوند و به هر زبانی خوانده می شوند. لالایی برامس در زبان انگلیسی شاید شناخته شده ترین لالایی در میان آهنگ های گهواره باشد.

برای مثال در زبان فارسی لالایی گل پونه یکی از معروف ترین لالایی ها است:

لالالا گل پونه بابات رفته در خونه لالالالا گلم باشی همیشه در برم باشی

بهترین ابزار موسیقی برای کودکان نوپا کدامند؟ روش های زیادی وجود دارد که از طریق آنها می توانید با کودک خود به طور رایگان موسیقی ایجاد کنید. آکورد آوازی یا همخوانی تنها سازهای طبیعی است که در انسان ایجاد می شود که میتوان با کودک همراه با هم خواند.

ابزارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانیم از آنها استفاده کنیم ،سازهای کوبه ای مانند کف زدن ، ضربه محکم زدن به دست یا پا ، به شکل پا زدن و ضربه زدن روی ران های شما.

همچنین ، در خانه شما موارد زیادی وجود دارد ، از جمله اینکه اگر یک قاشق چوبی به دست بیاورید و آن را چند بار روی گلدان بکوبید، می توانید آن را با کودک خود به یک تمرین موسیقی تبدیل کنید.

بهترین سازهای موسیقی که می توانید برای فرزندان خود بخرید شامل طبل اسباب بازی ، شِیکر یا جغجغه ، گلوکن اشپیل ، زایلافون و ماراکا است.

آیا موسیقی می تواند به معاشرت کودک شما کمک کند؟ چیزی در مورد گوش دادن به موسیقی یا پخش آن با افراد دیگر وجود دارد که صدای اجتماعی خاص خود را ایجاد می کند ، و باعث می شود شما با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنید.

موسیقی در سنین پایین به کودکان کمک می کند تا خود را بیان کرده و احساسات خود را به اشتراک بگذارند. حتی در سنین پایین ، آنها می توانند در پاسخ به موسیقی که می شنوند ، تاب بگیرند ، پرش کنند ، دستان خود را حرکت دهند.

آنها حتی می توانند آهنگ های خودشان را بسازند. آنها یاد می گیرند که بخندند ، کلمات را تکرار کنند و آنها را ترغیب می کند که از این کلمات استفاده کنند و آنها را حفظ کنند.

ما در مورد چندین مکانیزم یاد گرفته ایم که از طریق آنها موسیقی با تأثیر بر مدارهای مغزیِ درگیر با همدلی ، اعتماد و همکاری ، بر توانایی ما برای ارتباط با یکدیگر تأثیر می گذارد ، با این وصف شاید بتوانیم توضیح دهیم که چگونه موسیقی در فرهنگ های گوناگون جهان باقی مانده است.

موسیقی در بسیاری از جنبه ها در زندگی ما حضور دارد. در خانه ، موسیقی می تواند بخشی از تجربیات روزمره ما باشد.

از بدو تولد ، والدین برای آرامش کودکان ، ابراز عشق ، شادی و تعامل از موسیقی استفاده می کنند.

والدین می توانند با یادگیری اینکه موسیقی چگونه می تواند بر رشد کودک تأثیر بگذارد ، مهارت های اجتماعی آنها را بهبود بخشند و از مزایای آن برای بچه ها در هر سنی برخوردار باشند و رشد کودک را بر این غرایز طبیعی بنا نهند.توصیه کلاس طلایی والدین این است که موسیقی را هرچه زودتر با فرزندان خود شروع کنید.

ترجمه از تیم کلاس طلایی والدین

منبع : دکتر ابراهیم اچ. بالتاگی (او مدرس دانشگاه آمریکایی لبنان است و به عنوان مسئول برنامه موسیقی در دانشگاه بین المللی لبنان فعالیت می کند. او یک سری کتاب موسیقی برای کودکان منتشر کرده است.)

Leave A Reply

Your email address will not be published.